Filtrujące

Serwatka powstająca z produkcji sera zawiera pewną ilość pyłu serowego, w celu usunięcia resztek sera można ją filtrować używając sita 43 lub 32 mikronów. Wielu producentów sera korzysta z kombinacji [wibracyjny separator filtrujący Amkco – wirówka – pasteryzacja – odwrócona osmoza], którego celem jest zagęszczanie serwatki przez jej oczyszczenie i zredukowanie wody. Zagęszczona serwatka jest lepszym produktem dla producentów sera, choćby z powodu jej ceny za metr sześcienny. AMKCO opracował specjalny separator wibracyjny dla tego typu procesu.
filtr_2

Przy filtracji wstępnej serwatki za pomocą separatora AMKCO odzyskiwana jakość pyłu serowego, jest podobna do sera uzyskanego w normalnym procesie technologicznym. W przeciwieństwie do wirówek lub wirujących sit, separator AMKCO nie uszkadza struktury sera, dzięki czemu jest on nadal bardzo cenny i nadaje się do dalszego przetworzenia. Proces filtrowania wstępnego powoduje również usunięcie tłuszczu z serwatki, który ma bardzo dużą wartość i jest wykorzystywany w jego produkcji.
fil1
Wirówki są filtrami bardzo wrażliwymi na zanieczyszczenia i przy zbyt dużej ilości pyłu serowego w serwatce wymagają częstego czyszczenia.
Separator filtrujący AMKCO zapewnia taką jakości serwatki, która zdecydowanie wydłuża okres pracy wirówki bez koniecznej obsługi związanej z ich czyszczeniem.
filtr
Separatory serwatki są wyposażone w silniki standardowe do 1,8 kW i osiągają wydajność do 30-35 m3/h. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań proces filtracji jest szczególnie efektywny.